« Ožujak 2024 »

„Ispeci, pa reci“
Autor: Ivanka Švaljek, 13. 6. 2014.

12.6.  ugostili smo u našoj školi Kazalište slijepih i slabovidnih osoba „Novi život“. Prikazali su nam predstavu  „Ispeci, pa reci“  Ane Prolić.

Pet poslovica koje najčešće susrećemo u našem svakodnevlju i njima se služimo kad hoćemo nešto definirati ili unasloviti, umetnuto je u pet kratkih priča. Tako kroz  prvu poslovicu, djecu se podučava da Um caruje, snaga klade valja, a priču  pričaju tri seljaka, od kojih je jedan jak, drugi najjači, a treći slabašan, zbog čega su mu se druga dvojica rugala.

Druga priča nas uči da Lijepa riječ sva vrata otvara, u kojoj se glumci pretvaraju u troje razigrane djece, koja se po onoj staroj „nakon kiše dolazi sunce“, najprije posvađaju, a onda pomire i dalje igraju, kao da se ništa nije dogodilo.

Treća priča kaže Bolje spriječiti, nego liječiti, u kojoj vidimo vrlo nestašnu, zaigranu i radoznalu djevojčicu koja neće slušati svoje roditelje, pa tek kad se razboli, pristaje primijeniti njihove savjete.

Predposlijednja priča događa se u parku, u kojem je jedna mala klupa na koju pokušava sjesti troje odraslih ljudi. Sve dok ne mare jedni za druge, ne mogu sjesti, no Gdje čeljad nije bijesna, ni kuća nije tijesna, pa kad počnu razmišljati i o drugima, udobno sjednu i hrane golubove.

U posljednjoj priči, tri vještice koje baš ne vole malu djecu, jer su razigrana, vesela, vrckava, pametna i sve naj-naj-naj, smišljaju napitak da djeci mozak postane plitak, da im tijela budu troma i da stalno ostanu doma, a da one zavladaju svijetom i igrom.

No, kako to biva Tko drugom jamu kopa, sam u nju pada, tako i vještice postaju trome i plitka mozga, jer su same probale napitak.

Svih pet priča povezano je koreografijom iz koje se vidi kako su se nekoć poslovice prenosile s koljena na koljeno, iz uha u uho i kako su putovale kroz vrijeme i došle do nas.

CILJ PREDSTAVE je pokazati mališanima narodnu mudrost i osvijestiti je u njihovim malim, mudrim glavicama.

Na 13. međunarodnom Naj,naj,naj festivalu, Kazalište slijepih i slabovidnih "Novi život" i predstava Ane Prolić "Ispeci, pa reci" dobotnici su Zlatne nagrade Žar ptice, za posvećenost zajedništvu u kazališnoj igri.

Fotogalerija: "Ispeci, pa reci"