OBILJEŽEN MEĐUNARODNI DAN ŠKOLSKIH KNJIŽNICA
Autor: Ivanka Švaljek, 31. 10. 2014.

22. listopada obilježava se Međunarodni dan školskih knjižnica. Ove godine tema je Tvoja knjižnica: centrala za mape uma. U našoj smo školi taj dan obilježili anketom o kulturi čitanja učenika 7. i 8. razreda te kvizom Čudnovate zgode šegrta Hlapića u 3.b razredu PO Jazvine.

Anketu je osmislila i provela knjižničarka. Sudjelovalo je 57 učenika. Obuhvatila je podatke o ispitaniku, općenite podatke o čitanju, podatke o čitanju i slobodnom vremenu, te pitanja vezana uz školsku knjižnicu. Osnovni cilj ankete bio je utvrditi koliko čitaju učenici, kako doživljavaju čitanje, što vole čitati i kako doživljavaju svoju školsku knjižnicu. Anketa je uglavnom pokazala očekivane rezultate. Podjednaki broj učenika voli čitati i čitaju jer moraju. 47 % učenika nada se da će im čitanje biti zabavno i doživljavaju ga većinom kao mogućnost da nauče nešto novo. Od super knjiga koje su učenici pročitali najčešće su navodili djela iz lektire (Duga, Dnevnik jedne gimnazijalke, Sasvim sam popubertetio, Divlji konj, Tajni dnevnik Ariana Molea), a od djela lijepe književnosti najbolji su Harry Potter, Igre gladi, Princezini dnevnici, Sumrak saga i Vampirski dnevnici. Školsku knjižnicu učenici su najviše koristili radi posudbe lektire (28 %), zatim radi čitanja knjiga (14,6 %), pisanja domaćih zadaća (10,9 %), čitanja časopisa (9,7 %), druženja s prijateljima (8,5 %), razgovora s knjižničarkom (7,3 %), te nešto manje radi posudbe drugih knjiga lijepe književnosti (2,4 %). Za kraj ankete učenici su naveli koje potrebe ne zadovoljava njihova školska knjižnica. Najčešće je navedeno da nema dovoljno knjiga lektire za svakog učenika, da nema dovoljno knjiga za slobodno čitanje, te da nema računala za korisnike.

Učenici 3.b iz PO Jazvine sudjelovali su 30. 10. u kvizu Čudnovate zgode šegrta Hlapića kojeg je pripremila knjižničarka. Podijeljeni u skupine Štrumfići, Hlapićevci i Enivzaj, učenici su pokazali da su pažljivo pročitali djelo i s lakoćom odgovarali na pitanja. Ipak, bolje poznavanje knjige su pokazali članovi skupina Štrumfići i Hlapićevci koji su podijelili prvo mjesto, dok su članovi skupine Enivzaj zauzeli drugo mjesto. Svi učenici dobili su priznanje i mali poklon. Uz druženje i natjecanje učenici su obradili lektiru na drugačiji način.

Jasenka Marmilić