Trodnevna ekskurzija u Sjevernu Dalmaciju
Autor: Ivanka Švaljek, 6. 6. 2017.

Učenici 7. i 8. razreda su od 1. – 3. lipnja 2017. boravili u Zadru u sklopu terenske nastave u Sjevernoj Dalmaciji.

Iz Radoboja smo krenuli u ranim jutarnjim satima, da bi na putu prema moru najprije posjetili Cerovačke pećine u južnom dijelu Parka prirode „Velebit“. Cerovačke pećine su najveći spiljski kompleks u Hrvatskoj. Otkrivene su prilikom gradnje željezničke pruge od Gračaca prema Cerovcu, prvoj maloj stanici prema Kninu, a po toj su stanici dobile i ime. Naši učenici posjetili su Gornju pećinu koja je i najmanja, dužine 1200 metara. S obzirom na stalnu temperaturu od 11 stupnjeva, učenici su se trebali dobro utopliti da bi mogli nesmetano pratiti vođenje u trajanju od 60 minuta.

Put smo nastavili prema kraljevskom gradu Ninu, gdje su učenici mogli vidjeti jedan od najprepoznatljivijih simbola grada Nina, crkvicu sv. Križa iz 9. stoljeća te crkvu sv. Nikole iz 11. stoljeća, gdje su okrunjeni brojni hrvatski kraljevi. Pogledali smo naravno i neizostavni kip Grgura Ninskog, također jedan od simbola grada Nina, te ninsku solanu.

Drugi dan ekskurzije bio je rezerviran za posjet Zadru i razgledavanje brojnih znamenitosti toga grada. Počevši od poznate instalacije „Pozdrava Suncu“, preko morskih orgulja i crkve sv. Donata te crkve sv. Stošije učenici su uz pratnju lokalnog vodiča imali priliku prošetati cijelim gradom i čuti zanimljive priče o svakom njegovom dijelu. Posjet smo ponovili i u večernjim satima kako bi učenici mogli doživjeti spektakularan zalazak sunca i igre svjetlosti koje nudi instalacija „Pozdrav Suncu“.

Posljednjeg dana posjetili smo Nacionalni park Krka, gdje smo se upoznali sa starinskim običajima toga kraja, od proizvodnje brašna pomoću vodenica do pranja rublja u „prirodnim“ perilicama koje su zapravo bile špilje ispunjene vodom. U predivnom ambijentu nacionalnog parka učenici su ručali, malo se odmorili te nastavili put prema gradu Kninu.

Popesti se na Kninsku tvrđavu za učenike je bio velik doživljaj, a posebno ih je oduševio pogled koji se pruža s tvrđave prema gradu i okolnim mjestima, što smo iskoristili za fotografiranje. Pomalo umorni, ali puni dojmova,  iz Knina smo krenuli prema Radoboju i sretno stigli kućama u kasnim večernjim satima.

Fotogalerija: Trodnevna ekskurzija u Sjevernu Dalmaciju

Dijana Šalković, učiteljica njemačkog jezika