Terenska nastava predmetne nastave
Autor: Ivanka Švaljek, 26. 11. 2013.

U petak 22. studenog, učenici predmetne nastave u pratnji svojih razrednika i razrednica, učiteljica hrvatskog jezika i knjižničarke, krenuli su na terensku nastavu u Zagreb. Iako ih vrijeme nije poslužilo, sve planirane sadržaje u potpunosti su ostvarili.

Prva postaja po dolasku u Zagreb bio je Tehnički muzej. Ulazak u svijet tehničkih čuda započeo je zajedničkim predavanjem u Demonstracijskom kabinetu Nikole Tesle u kojem nas je vodič upoznao sa najznačajnijim strojevima i napravama tog velikog znanstvenika. Kroz predavanje učenici su ponovili što znaju o struji, a najviše su ih se dojmili pokusi s rekonstrukcijama najpoznatijih Teslinih izuma. Upoznali su okretno magnetsko polje (poznati pokus s jajetom), visokofrekventne transformatore, bežični prijenos elektromagnetskih titraja. Svaki atraktivan pokus postao je još zanimljiviji kad su učenici dobili priliku sudjelovati. Najhrabriji sudionici bili su nagrađeni velikim pljeskom.

Nakon predavanja, vodiči su podijelili učenike u tri skupine te ih poveli u razgled muzeja. Kroz razgovor i vrlo pristupačno izlaganje naših vodiča, upoznali smo se sa odjelom rudarstva, geologije i nafte. Naučili smo kako se kopao ugljen, vidjeli rudarski pribor i saznali sve o životu rudara. Silazak u pravi rudnik mnoge je učenike iznenadio, ali su svi hrabro prošli kroz cijeli prostor i barem na kratko doživjeli rudarski život. Nakon rudnika pogledali smo ostale odjele muzeja s posebnim osvrtom na prometna sredstva pa smo tako vidjeli prva prometala, zanimljiva plovila i letjelice. Vrijeme u muzeju prebrzo je prošlo pa smo krenuli na sljedeće odredište.

Kazalište Mala scena spremno je čekalo naše učenike koji su došli pogledati predstavu ''Debela''. Ta vrlo popularna predstava nedavno je doživjela tristotu izvedbu, a nastala je prema istoimenom romanu Silvije Šesto Stipaničić. Dinamična, rasplesana i vesela predstava zaokupila je pažnju učenika, budući da govori o njima bliskim problemima. Kroz predstavu smo zavirili u život tinejdžerke Lade koju muči odrastanje, kilogrami, prijateljstvo, ljubav, tulumi, roditelji, škola… Učenici su glumce nagradili velikim pljeskom što govori da im se predstava svidjela.

Terenska nastava ispunjena aktivnostima privedena je kraju te smo nakon predstave krenuli u Radoboj. Okrjepa u autobusu, pjesma i kiša dopratili su nas kućama.