« Ožujak 2024 »

Izbori za Dječje vijeće općine Radoboj u 5. b
Autor: Ivanka Švaljek, 13. 5. 2021.

Protekli tjedan u našoj školi obilježile su „predizborne kampanje“ kandidata za Dječje vijeće općine Radoboj. Svaki razred trebao je odabrati jednog predstavnika za Vijeće te su se kandidati svojim domišljatim programima borili za svaki glas birača.

Posebno zanimljivo i burno bilo je u 5. b razredu. Iz razrednog odjela kojeg čini 14 učenika kandidiralo se čak njih 5. Kandidati  su na satu razrednika predstavili svoje programe aktivnosti u kojima su iznijeli za što će se zalagati u školskoj i općinskoj sredini te  odgovorili na pitanje  „Zašto sam baš ja najbolji kandidat za predstavnika u Dječjem vijeću?“. Ideja nije nedostajalo pa su tako naši kandidati u svojem programu aktivnosti predložili: bolje i udobnije stolce u školi, pametne klupe oko škole, modernizaciju škole, tribine na školskom igralištu, rasvjetu u cijelom Radoboju, besplatnu prehranu za SVE učenike, osobni ormarić u školi za odlaganje stvari, prometne edukacije učenika, više sportskih aktivnosti i događanja (ne samo nogomet), poticanje ekološke svijesti i više akcija čišćenja Radoboja, jačanje svijet o različitosti, pomoć starijim osobama kroz konkretne aktivnosti……Nakon što su kandidati iznijeli za što će se zalagati kroz djelovanje dječjeg vijećnika slijedilo je i glasanje. Naše stručno izborno povjerenstvo 5. b razreda, kojeg su činila tri člana, pazilo je da izbori prođu regularno i po protokolu. Svi birači glasali su i dali svoj glas kandidatu koji je po njihovom mišljenju najbolji kandidat za Dječje vijeće. Izborno povjerenstvo nije imalo nimalo lak zadatak kada su prebrojavali glasove jer je došlo do izjednačenja pa su tako dva kandidata osvojila jednak broj glasova i time ušli u drugi krug. Ponovili smo glasanje, izborno povjerenstvo brojalo je i brojalo glasove, ali PONOVNO IZJEDNAČENJE! I dalje nismo imali pobjednika pa smo odlučili nastaviti kampanje i dati kandidatima priliku da kroz plakate i debatu, te odgovaranjem na pitanja  pridobiju još kojeg birača na svoju stranu jer su i sami vidjeli da je svaki glas važan za pobjedu. I NAPOKON SMO DOBILI POBJEDNIKA. Predstavnik 5.b za Dječje vijeće općine Radoboj je Luka Cerovečki. Želimo Luki puno sreće na školskim izborima i ulazak u Dječje vijeće te  nadamo se da njegova predizborna obećanja neće ostati samo riječi, kao kod naših političara, nego da  će se aktivno zalagati za njihovo ispunjenje.

Ovo je našim učenicima bila jedinstvena prilika da dožive demokraciju te kroz vlastite izbore za Dječje vijeće općine Radoboj iskuse lokalne izbore koji se održavaju 16.5.2021. Kao razrednica jako sam ponosna na svoje „male političare“ koji su se žustro borili tijekom predizborne kampanje i zato je situacija bila neizvjesna do samog kraja. Možda i jesu mali, ali razmišljaju kao veliki; dovoljan je samo mali poticaj i oni će vas iznenaditi kao što su iznenadili i mene na satu razrednika svojim prezentacijama, govorima, listićima s programima aktivnosti, plakatima; ima u njima puno potencijala kojeg treba iskoristiti. Budući da slike govore više od riječi pogledajte i galeriju slika.

Fotogalerija: Izbori za Dječje vijeće općine Radoboj  u 5. b

Razrednica 5. b: Biserka Fruk