« Ožujak 2024 »

Korisni savjeti

KORACI U KOMUNIKACIJI UNUTAR ŠKOLE

Osim što je obrazovna, svaka škola je i odgojna institucija i cilj nam je uspostaviti dobru komunikaciju učenik-učitelj, učenik-učenik i roditelj-učitelj te izgraditi svijest o značaju vlastite odgovornosti. Važno je da se u školi i u odgojno-obrazovnim situacijama kreira klima razumijevanja i slobode izražavanja uz međusobno poštovanje svih dionika nastavnog procesa.

O problemu ili nastalom konfliktu učenik ili roditelj treba obavijestiti razrednika i zatražiti pomoć. Nisu li zadovoljni s rješenjem problema, učenik i roditelji obraćaju se pedagoginji škole. Ako pedagoginja škole ne može riješiti problem, učenik i njegovi roditelji obraćaju se ravnatelju škole.

U slučaju da roditelji imaju pitanja vezana za predmetne učitelje ili postoje određene nejasnoće, javno su objavljeni termini individualnih razgovora s predmetnim učiteljima. Stoga, molimo sve roditelje da se u takvom slučaju prvo obrate predmetnom učitelju. Ako u tom slučaju roditelj ne dobije potrebni odgovor, može se obratiti pedagoginji škole, a ako i ona ne može dati odgovor na pitanje ili nejasnoću, roditelj se obraća ravnatelju škole.

Savjeti
Kako očuvati zdravu obitelj
Autor: Ivanka Švaljek, 25. 2. 2011.

Predavači Obiteljskog centra KZŽ održali su radionicu na temu „Kako očuvati zdravu obitelj“. Cilj radionice je bio unaprijediti znanje roditelja o vještinama za kvalitetniju komunikaciju s djecom i obilježiti Svjetski tjedan braka koji se svake godine obilježava u mjesecu veljači.

Obitelj je temelj svakog društva, a zdrava obitelj je jedan od ključnih preduvjeta za njegov razvoj. U njoj se ispunjaju biološke, osjećajne i druge intimne potrebe svakog njenog člana, posebno djeteta.

Obiteljski odnosi se temelje na ravnopravnosti članova, uzajamnom poštivanju i pomaganju, na načelu prava, zaštite i dobrobiti djeteta te odgovornosti obaju roditelja za podizanje djeteta.

Svako dijete ima osnovna neotuđiva prava – od toga da bude nahranjena, odjeveno, udomljeno i zaštićeno pa do prava na emocionalnu nježnost, uvažavanje njegovih osjećaja i postupaka koji će mu omogućiti razvoj osjećaja vlastite vrijednosti. Sve to spada u dužnost svakog od roditelja.  Ali, ne treba zaboraviti da uz sva prava djeca imaju i svoje dužnosti, obaveze koje će ih voditi ka normalnom razvoju, učiti disciplini i odgovornosti.

Također, na umu treba imati da djeca neselektivno upijaju sve verbalne i neverbalne poruke, da gledaju svoje roditelje i oponašaju ih. Roditelji su središnji modeli identifikacije u razvoju dječjeg identiteta i zbog toga je velika odgovornost biti roditelj i imati obitelj - zdravu obitelj.

Ono što je važno za uspješno roditeljstvo je slijedeće:

• zdravi obiteljski  odnosi,
  • međusobna potpora svih članova obitelji,
  • zajedničko donošenje odluka – uključiti djecu u svakodnevnu dinamiku obitelji,
  • suradnja sa profesionalcima koji se zajedno sa vama bave podizanjem vašeg djeteta
  • dvosmjerna komunikacija – komunicirajte s djetetom, slušajte ga, postavljajte kratke i jasne zahtjeve i budite dosljedni pri njihovom izvršavanju, budite realni u očekivanjima, ne davajte savjete osim ako ih dijete samo od vas ne traži, orijentirajte se na jake strane i pozitivno jer svaka pohvala jača duh, tijelo i um djeteta.

Zdravo obiteljsko okružje je oduvijek bila osnova zdravog odrastanja djeteta, a s obzirom na današnji ubrzani način života i svakidašnju preopterećenost potrebno je održati obitelj na okupu. Ako dijete odraste u pozitivnom, optimističnom i zdravom okružju, sigurno će i kroz život prolaziti lakše i sigurnije nego drugi koji nisu imali takvu mogućnost.

Ivana Trtoman, pedagog