PREDNOSTI I MANE FACEBOOKA
Autor: Ivanka Švaljek, 15. 6. 2010.

Istraživanje novinarske skupine.

Potaknuti sve većom popularnošću društvene mreže Facebook,  članovi novinarske skupine pod vodstvom učiteljice Dijane Kunštek proveli su istraživanje među učenicima viših razreda. Facebook je u zadnje dvije godine najtraženiji pojam na Google.hr-u. Minimalna dob za prijavu je 13 godina, međutim za to ne postoji nikakav sustav kontrole. Stoga je djeci vrlo jednostavno napraviti lažni profil.

U ispitivanju u našoj školi sudjelovalo je ukupno 80 učenika. 66 % učenika ima Facebook, dok ih 34 % nema. Svaki učenik dnevno na Facebooku provede prosječno 100 minuta i u prosjeku ima oko 200 prijatelja. 36 % učenika koristi Facebook za neki oblik učenja, na primjer za pisanje zadaća, a najčešće se Facebook koristi za dopisivanje, igranje igrica, traženje prijatelja i pregledavanje fotografija.

Djeca su najčešće na Facebooku kad dođu iz škole i kad su sami kod kuće. Roditelji često ne znaju čime se točno djeca bave dok su za računalom, no to nije razlog da se ne upoznaju s opasnostima koje vrebaju na Internetu. Također, oni su prva karika u lancu sigurnosti, te moraju učiti djecu odgovornosti prilikom korištenja Interneta.

Rezultati našeg istraživanja su očekivani i svjedoče o velikoj popularnosti Facebooka među osnovnoškolskom djecom. Pohvalno je što učenici koriste tu društvenu mrežu radi druženja, dopisivanja i učenja, no, isto tako, trebaju biti svjesni opasnosti virtualnog svijeta. Izdvojili smo nekoliko savjeta za korisnike Facebooka: ne otkrivajte nikome svoju lozinku, kreirajte u svom profilu postavke koje štite privatnost, budite oprezni s objavljivanjem osobnih podataka, prijavite svaku neugodnost ili zlostavljanje te blokirajte neželjene i neprimjerene poruke. Facebook možete iskoristiti i za međusobnu razmjenu udžbenika, kako bi bili što spremniji za početak nove školske godine najesen.

I naravno, uživajte u virtualnom druženju ali nemojte pretjerivati, jer vani je proljeće i stvaran život koji čeka na vas.