Dan zahvalnosti za plodove zemlje i blagoslov kruha
Autor: Ivanka Švaljek, 17. 10. 2015.

Drugi dan Otvorenih vrata škole obilježili smo priredbama i aktivnostima povodom Dana zahvalnosti za plodove zemlje u PŠ Gornja Šemnica, PŠ Jazvine i u centralnoj školi u Radoboju.

S aktivnostima su prvi krenuli učenici 2.c/4.c iz PŠ Gornja Šemnica, koji su s učiteljicom Vesnom Horvat posjetili pekarnicu i učili izrađivati domaću tjesteninu. U petak, 16. listopada, pripremili su kratku priredbu i prigodnim recitacijama pozdravili velečasnog Tomislava Novosela, koji je blagoslovio kruh i peciva, radove vrijednih ruku mama i baka.

Program se nastavio u PŠ Jazvine, gdje su učenici također uz prigodnu priredbu i blagoslov kruha obilježili taj dan. Kao i uvijek, stol je bio prepun kruha, peciva i raznih delicija koje su pripremile vrijedne mame i bake, na čemu im najljepše zahvaljujemo. Priredbi je prisustvovao i velečasni Tomislav Novosel koji je kruh blagoslovio.

U holu škole u Radoboju u 12:45 učenici i učitelji su također održali kratku priredbu povodom obilježavanja Dana kruha.

Za početak su nam mali folkloraši otplesali nekoliko plesova. Nakon njih su učenici Jelena Puljko iz 5.a, Alen Šalković iz 5.b i Lucija Tepuš iz 5.b razreda pročitali pjesme i priče o kruhu.

Nakon toga proglašeni su pobjednici literarnog natječaja“Podijeli kruh i razveseli“ .

Treće mjesto osvojila je Lana Broz (3.a), drugo mjesto Mia Koprolčec (8.a), a prvo mjesto Alen Šalković (5.b).

Nakon proglašenja pobjednika folkloraši su otplesali još jedan ples.

Za kraj nam se obratio velečasni s nekoliko riječi, a zatim smo zajedno molili. Velečasni je blagoslovio kruh, kojeg je zatim vjeroučitelj Dražen Gerić podijelio predstavnicima razreda. Prije nego su učenici zajedno sa svojim razrednicama otišli u učionice i pojeli kruh, velečasni se zahvalio na lijepom gostoprimstvu te nastavio druženje s prvašićima.

Učenici nižih razreda su sa svojim učiteljicama nastavili obilježavanje Dana kruha u poslijepodnevnim satima, tako što su se i sami okušali u pripremanju i pečenju kruha. Što su njihove male ručice zamijesile možete pogledati u fotogaleriji.

Nakon pečenja i degustacije kruha bila im je potrebna kratka šetnja na svježem zraku te su jedan nastavni sat proveli u šetnji zavičajem, a time su ujedno obilježili Svjetski dan pješačenja.

Fotogalerija: Dani kruha

Ivona Bistrović, 7.a