Sudjelovanje na 35. smotri učeničkih zadruga Republike Hrvatske
Autor: Ivanka Švaljek, 30. 9. 2023.

Odlukom Državnog povjerenstva za provedbu 35. smotre učeničkih zadruga Republike Hrvatske na temelju dosadašnjih postignuća i vrednovanja na županijskoj smotri, naša učenička zadruga Radobojski guci i trpuci sudjelovala je na navedenoj manifestaciji u Poreču u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje i Hrvatskog saveza učeničkih zadruga.

Tak se voli i prezentira Zagorje!

Zadrugari naše škole, Mia Mikša i Jan Cvetko prezentirali su tradicijski zagorski specijalitet – ZAGORSKI PURAN I MLINCI. Svi posjetitelji i komisija državnog povjerenstva uživali su u priči našeg štanda i izlaganju zadrugara. Jan je istaknuo važnost kajkavskog narječja i zagorske tradicije naglašavajući kako i sama „obljeka“, narodna nošnja još više ističe naš štand. Predstavio je sve proizvode počevši sa suvenirom zagorskog purana u obliku broša, lančića, škorljačeka, puranjskog gnijezda, magneta za frižider. Naglasak je stavio na „žakljec“ na kojem je kao i na platnenoj vrečici za butelje otisak purana, a pogotovo je veliko zanimanje izazvala kuhinjska hadrica na kojoj je logo: „Ja sam tvoj fan, ti si moj zagorski puran“. Zatim je predstavio suhe puranjske keksiće i ponudio komisiju, te naglasio da imamo i zagorske mlince koje čuvamo i pakiramo u žakljec te im poklonio recept i za mlince i za keksiće. Istaknuo je da svaki proizvod ima deklaraciju, pokazao Spomenicu zadruge, Katalog proizvoda, Cjenik, Izvješće o radu zadrugara, a Miju je zamolio da navede aktivnosti na kojima zadrugari sudjeluju. Mija je započela sa manifestacijom „Živjeti zdravo“ koju provodimo uz Dan škole, obilježavanje dana zdravih grickalica te je istaknula izložbe zadrugara u holu škole: „Kuhinjska hadrica“, Pozdrav jeseni, Božićna bajka, Zaboravimo plastićne vrečice – izložba platnenih torbi, Licitarska srca, Uskršnja izložba. Prodajni štandovi većinom su u školskoj sportskoj dvorani, kod župne crkve, kod zgrade Općine, a sudjelovali smo i na manifestaciji Trijenal seljačkih buna, muzej u Gornjoj Stubici. Učenica zadrugarka također je istaknula brigu za školski okoliš, sakupljanje ljekovitog i začinskog bilja, pečenje kolača, mlinaca, posjet domaćem OPG-u i izradi džema od krušaka. Naglasak je stavila na suradnju svih sekcija zadruge čiji proizvodi su objedinjeni u brošuri što znači da ovogodišnja brošura ZAGORSKI PURAN pokazuje praktičan rad svake sekcije, a obogaćena je literarnim i likovnim radovima učenika naše škole na opisanu temu.

Drugi dio smotre sastojao se od prikaza praktičnog rada. Jan je prikazao kako se rade zagorski mlinci. Pripremio si je stolnjak od domaćeg platna, 2 jaja, brašno, sol, mlačnu vodu, zdjelu i „sukač“. Zasukao je rukave, pomiješao sastojke i napravio oblik kugle koji je podjelio na manje dijelove. Prvu kuglu razvaljao je na debljinu do 2 mm, razrezao na šire trake i rekao da se obavezno moraju peći na tabli od šparheta kak to dela njegova mama. Pošto nismo imali šparet, komisiju je ponudio mlincima koje je pekao u školi na sekciji Domaćinstvo. Izazvao je veliko zanimanje za prikaz rada ne samo od komisije, već i kod ostalih sudionika smotre što je prikazano i video uradkom. Priču o puranu i mlincima završio je riječima „Ja sam pravi Zagorec, po zagorski ne same da govorim, nek i senjam po zagorski!“

Čestitke zadrugarima Miji i Janu na promociji škole, Općine i našeg zagorja.

Video1

Video2