« Svibanj 2024 »

Radobojske mažoretkinje u Češkoj i Mariji Bistrici
Autor: Ivanka Švaljek, 30. 6. 2018.

Dana 15. lipnja 2018., u ranim jutarnjim satima,  Radobojske i Desiničke seniorke krenule su u Češku, mjesto Podebrady. Tu se održavalo državno natjecanje mažoret plesa, a mi smo bili njihovi gosti. Oni su već gostovali u Desiniću.

Seniorke su prije puta marljivo vježbale koreografije i pripremale se za trodnevno  putovanje. Dobar poticaj su im bile nove  ljetne uniforme i trenirke. Iako je putovanje trajalo oko 12 sati, uz  pjesmu, razgovor i promatranje drugačijih krajolika Slovenije, Austrije i Češke, napor putovanja se brzo zaboravio kad smo došli u Safari park, 110 km udaljen od Praga. Uživali smo u razgledavanju , čudili se susretu sa žirafama oči u oči, veličini parka i njegovoj raznolikosti. U večernjim satovima stigli smo u Podebrady gdje su nas domaćini smjestili u osnovnu školu. Nakon razgledavanja grada  slijedilo je spavanje u vreći na podu učionice.  Drugi dan je bilo takmičenje u defileu. U takmičenju je sudjelovalo 36 ekipa različitog uzrasta , od 6 godina   nadalje , predstavnici iz svih čeških pokrajina. Divili smo se  njihovim nastupima, preciznim i složnim pokretima  jer su i oni najmlađi bili izvrsni. U razgovoru s njihovim trenerima saznali smo da se puno više vježba  nego kod nas i da je ples uvršten u nastavni plan i program od prvog razreda.  Njihove treninge gledali smo navečer do kasno u noć. Naše i Desiničke  seniorke su nastupale revijalno, nisu nas ocjenjivali ali su pohvalili nastup. Na tim natjecanjima je bilo jako puno gledatelja koji su bili izvrsna podrška u nastupima čeških i naših ekipa. U nedjelju su bila natjecanja u izvođenju koreografija. Primijetili smo da oni puno više daju pozornosti na izgled mažoretkinje. Tako smo se nagledali predivnih haljina, frizura i šminke. Čak  smo zaključili da su djevojčice u dobi od 6 godina previše našminkane jer su izgledale kao lutkice. Njihovi nastupi su stvarno uvježbani do savršenosti i pobjednici su bili bolji u sitnicama. Bilo je jako vruće cijelo vrijeme, ali je bio užitak gledati nastupe, a hlad smo tražili u prekrasnom parku. Djevojke su sklapale poznanstva sa češkim mažoretkinjama koje su bile  veoma susretljive i koje su izrazile želju da i sljedeće godine dođemo, ali da se natječemo. Mažoretkinje iz Holešova već smo nekoliko puta srele na natjecanju na Samoborfestu i njihova voditeljica Alena je prihvatila naš poziv da nas sljedeće godine posjeti za našu 10. godišnjicu rada.

Bilo je to jedno lijepo druženje  u kojem smo uživale i stekle nova iskustva. Jezik nam nije bio velika prepreka jer smo u pratnji imali učiteljicu Dijanu Mikša koja govori češki. Domaćini  i njihova voditeljice Jana i Alena  bili su izvrsni domaćini  te se nadamo da ćemo im se odužiti sljedeće godine ako nam dođu u goste. Znamo da su takva putovanja skupa i zato se zahvaljujemo svima  koji su na  bilo koji način pomogli u realizaciji toga puta.

Radobojske mažoretkinje bile su mali ambasadori koji su prenosili ime Radoboj i preko naših granica i nadamo se da će to i nastaviti.

Ni naše ostale grupe mažoretkinja nisu  mirovale .Redale su nastupe na nogometnoj utakmici u Radoboju , Tijelovskoj procesiji ,a najviše su se radovale nastupu na Mariji Bistrici, u subotu 23.lipnja.  Brojnošću i uspješnim nastupom oduševile su publiku. Tim nastupom smo završili s radom do kraja kolovoza kad započinjemo trenig za smotru u Viškovu i Dane općine.

Fotogalerija: Radobojske mažoretkinje u Češkoj i Mariji Bistrici

voditeljica Dragica Pospiš