KNJIŽEVNI SUSRET POVODOM MJESECA HRVATSKE KNJIGE
Autor: David Vuzem, 29. 10. 2010.

Mjesec hrvatske knjige manifestacija je koja se obilježava od 15. listopada do 15. studenog. Ove godine posvećena je biološkoj raznolikosti. Uz ostale aktivnosti vezane uz Mjesec knjige, pozvali smo u goste književnika Jadranka Bitenca.

Književni susret održan je 28. listopada, a bio je namijenjen učenicima predmetne nastave. Susret je organiziran u suradnji s izdavačkom kućom Alfa. Ovom prilikom književnik je predstavio dvije knjige: Lana-godina mačke i Twist na bazenu (lektira za 6. razred).

Voditeljice susreta, Tea i Maja, pozdravile su gosta i prisutne učenike i učitelje, te im zaželjele ugodno druženje. Saznali smo nekoliko podataka o piščevom životu, te upoznali djela koja je napisao. Zatim smo pisca zamolili da nam sam predstavi svoja djela i ispriča zanimljivosti vezane uz svoj život i spisateljski rad. Gospodin Jadranko se raspričao o tome kako je nastala knjiga Twist na bazenu. To je zapravo autobiografski roman koji govori o problemima alkoholizma i nasilja u obitelji. Pisac je učenike oduševio svojom energijom i duhovitošću, te su se osobito začudili saznavši da ima već 60 godina. Uslijedila su pitanja učenika, od onih vezanih za književni rad do onih o omiljenom sportu, prvoj ljubavi, omiljenom predmetu. Najzanimljiviji je svakako bio dio kad je pisac pročitao ulomak iz romana Twist na bazenu u kojem se opisuje prvi poljubac. Saznali smo brojne zanimljivosti iz piščevog djetinjstva, poput činjenice da mu je otac bio vojno lice. Posebno smo se iznenadili što je gospodin Jadranko završio zrakoplovnu vojnu gimnaziju, te naučio upravljati avionom. Pisanjem se i dalje bavi, a u duši se osjeća kao mladić iako je kaže, pred ogledalom šezdesetogodišnjak.

Neuobičajeni književni sat protekao je ugodno i prebrzo. Hrabriji učenici zamolili su pisca za autogram, a učenice iz novinarske grupe napravile su kratki intervju.

I sljedeći Mjesec hrvatske knjige obilježit ćemo nekim zanimljivim književnim susretom, upoznajući tako naše dječje pisce i bogateći naš knjižni fond.

Evo i nekih učeničkih dojmova nakon susreta.

''Meni se susret s Jadrankom Bitencom svidio. Bilo je vrlo zanimljivo i on je vrlo zanimljiv pisac. Odlomak iz knjige Twist na bazenu kojeg je pročitao, bio je vrlo zanimljiv i time me uvjerio da su njegove knjige dobre i da ih vrijedi čitati.''

Tea Tušek, 7.b

''Susret mi je bio vrlo zanimljiv. Pisac je u isto vrijeme zabavan i zanimljiv. Odgovarao je vrlo spremno i lijepo na sva postavljena pitanja. Meni je osobno bila čast upoznati ga. To mi je bio jedan od najboljih susreta do sad.''

Kristina Košutić, 7.b