Izložba SREBRNA ZVONA
Autor: Laura Kamenečki, 9. 2. 2011.

4. veljače 2011. godine u našoj školi otvorena je izložba likovnih radova ukrajinske djece Srebrna zvona.

Organizatori izložbe su KUD Rusina i Ukrajinaca Rušnjak iz Rijeke, Manjinska ženska udruga TEREM te Osnovna škola Side Košutić Radoboj. Ciljevi i zadaci ove izložbe su: prezentacija dječjeg likovnog stvaralaštva djece iz Ukrajine, suradnja s manjinskim udrugama te interkulturalni odgoj. Postav izložbe osmislili su Vlado Provći te Tatjana Tenšek.

Na početku je ravnateljica Milena Veseljak pozdravila goste i zaželjela im dobrodošlicu. Uslijedio je kratak program u kojem su učenici OŠ iz Velikog Trgovišća bili odjeveni u ruske narodne nošnje te otpjevali nekoliko ruskih pjesama. To je publici bilo veoma zanimljivo zato jer se s time ne susreću svaki dan. Nakon njih nastupili su i naši folkloraši koji su izveli splet zagorskih i splitskih plesova te Manuela i Karmen koje su očarale Ukrajince melodioznim zvukovima gitare. Ravnateljica je pozvala goste, gospodina Vladu Provćija i gospođu Tatjanu Tenšek da nam se obrate s nekoliko riječi, a zatim je otvorila izložbu. Vlasnik izložbe, gospodin Vlado Provći proveo nas je njome i objašnjavao način nastajanja svake slike te što ona predstavlja. Tijekom godine se prijavi preko 7 000 učenika (u dobi od 8 do 15 godina) u likovnu koloniju, ali ih jako malen broj uspije u njoj sudjelovati. Djeca su zajedno s mentorima smještena u jednoj kući tjedan dana i pod budnim i kritičkim očima nastaju njihova remek – djela. Na izložbi se moglo razgledati 28 najuspješnijih radova. Posebno je važno spomenuti dvije slike koje su rađene na svili. Jedna predstavlja dvorac i princa na koturaljkama s krpenom loptom. Ona je spoj prošlosti i sadašnjosti (modernoga) i zapravo predstavlja autobiografsko viđenje jednog četrnaestogodišnjaka. Važno je naglasiti da na slici prevladava ružičasta boja koja je zapravo vrlo rijetka u prikazima. Druga je slika nagrađena UNESCO – vom nagradom. Posjetitelje se dojmio i autoportret koji je nastao točkicama (pointilizam) i ujedno je personifikacija slikarstva. Crtež je rađen dva mjeseca i u njemu je naglašena kompozicija te perspektiva. Bio je izložen u Ney Yorku, Washingtonu... Djeca su još stvarala vodenim bojama, batikom, a neke od njčešćih tema radova su suncokreti, pravoslavne crkve, idilični gradovi, ukrajinski narodni motivi (narodna nošnja, ukrajinski vjenčić, vaze). Kad je razgledavanje bilo gotovo, gospodin Vlado je uz pomoć štapića naslikao prekrasan cvijet koji će krasiti zod naše škole. Za to su se vrijeme prisutni upoznali, razgovarali i razmijenili iskustva.

Još vas jednom pozivamo da pogledate radove vrijene divljenja. Izložbu možete razgledati u prostorijama škole do 28. veljače.