« Svibanj 2024 »

OBILJEŽEN DAN ŠKOLE
Autor: Ivanka Švaljek, 28. 10. 2009.

Završene aktivnosti u obilježavanju Dana škole i Dana općine.

Tjedan od ponedjeljka, 19. listopada do petka, 23. listopada bio je u našoj školi prepun događanja, druženja i brojnih aktivnosti. To je bio «tjedan otvorenih vrata» tako da je i posjećenost školi bila velika.

Škola je zasjala u duhu jeseni i tradicije. Svaki kutak škole pričao je svoju priču. Atrij su krasile narodna nošnja, vezene tkanine i starine koje smo prikupili u suradnji s roditeljima.

Na panoima su se mogli vidjeti predivni radovi naših učenika, a osmišljena je i izložba fotografija «Radoboj nekad i danas». Tako su se i naši učenici našli u ulozi fotografa i donijeli u školu svoje uratke. Najbolji su i nagrađeni.

U ponedjeljak, 19. listopada proslavili smo Dan kruha. Područni odjeli imali su svoj program, radionice i blagoslov kruha po područnim školama. Učenici nižih razreda matične škole su sa svojim učiteljicama sudjelovali na prezentaciji plodova Radobojskog trnaca. Tamo su mogli vidjeti i način na koji su se prije plele ograde od šiblja. U izradi ograde su sudjelovali svi nazočni. Osim što smo saznali i naučili puno o plodovima Radobojskog trnaca, dobili smo i prigodne poklone, jabuke. Ove godine birali smo najoriginalnije recepte već zaboravljenih jela i zamolili roditelje da odabrana jela pripreme i donesu u školu. Tako je nastala i naša mala brošurica „Kak je negda bilo“ (prilog - recepti nasih baka.pdf) u kojoj su zabilježeni svi recepti pojedinih specijaliteta kojima smo se sladili kao i neke od slika starina kojima se ponosi naša škola. Obilježavanje Dana kruha započelo je kratkom priredbom naših najmlađih učenika. Slijedio je blagoslov kruha kojeg je predvodio  velečasni Ivan Bračun, a zatim simbolično blagovanje i kušanje jela pod nazivom «Kaj su pekli naši stari».

U utorak, 20. listopada proslavili smo 40-u obljetnicu naše škole. Učenici su sa svojim učiteljicama pripremili svečanu priredbu na kojoj su pokazali svoja pjevačka, glumačka, recitatorska i plesna umijeća. Na početku priredbe svima nazočnima obratila se v.d. ravnateljice škole, Milena Veseljak. Zahvalila je svima što su svojim dolaskom uveličali priredbu, ispričala je ukratko povijest škole i zaželjela nazočnima ugodan boravak i uživanje u priredbi. Gosti, roditelji, učitelji i učenici zajedničkim druženjem su proslavili značajnu obljetnicu koja je ujedno bila i prigoda da više saznamo i istražimo o povijesti škole i Radoboja. Kao rezultat toga nastala je već prije spomenuta izložba fotografija «Radoboj nekad i danas». Tako smo se mogli uvjeriti u promjene koje su se kroz niz godina dogodile u Radoboju i u arhitekturi, ali i u običajima i načinu življenja mještana. Pošto su se i naši učenici potrudili i okušali se u fotografiranju, nagrade za najbolje fotografije dobili su Petra Vuzem iz 8.b (1. nagrada), David Slukan iz 6.b (2. nagrada) i Filip Mikša iz 6.b (3. nagrada).

U srijedu, 21. listopada održale su se sportske aktivnosti. Na «Sportskom satu» su učenici viših razreda odmjerili snage u nogometu i graničaru, a da bi ovaj dan bio još zanimljiviji, snage u odbojci i nogometu odlučili su odmjeriti i Općina Radoboj protiv učitelja škole. Pobijedili su, naravno bolji. Cijelu igru popratila je naša vjerna publika, učenici viših razreda, svojim strastvenim navijanjem i moralnom podrškom. Poslijepodne se održala radionica koja se pokazala vrlo zanimljivom našim najmlađim učenicima, «Starinske igre». Učiteljice nižih razreda i vjeroučitelj Dražen Gerić prezentirali su učenicima igre koje polako padaju u zaborav. Tako su se učenici mogli zabaviti u gađanju češerima, igranjem školice, mlina, igre «Ivice, koliko je sati?» i gumi-gumija. Ponešto smo mogli naučiti i od mama nekih učenika jer su i one pokazale svoja umijeća igrajući ove igre.

U četvrtak, 22. listopada održan je koncert Glazbene škole «Bonar». Polaznici škole pokazali su svoje glazbene talente i umijeće sviranja, a sve pod budnim okom svojeg voditelja koji ih je ohrabrio i podržao u nastupu. Kao gosti na koncertu su sudjelovali i učenici istoimene muzičke škole iz Zlatara. Na kraju koncerta, voditelj glazbene škole pozvao je sve zainteresirane da se upišu u glazbenu školu i okušaju se u sviranju pojedinih glazbala.

U petak, 23. listopada održana je u školi lupitva i perečeha. Ovu radionicu osmislile su i održale učiteljice nižih razreda Dragica Pospiš i Ana Poljak sa svojim učenicima. Da bi nam što bolje prezentirali ove zaboravljene radnje i običaje, učiteljice i učenici koji su prezentirali ovu radionicu bili su obučeni u prekrasne narodne nošnje, pjevali su pjesme i igrali igre za vrijeme lupitve i perečehe. Da bi doživljaj bio potpun, u suradnji s roditeljima pripremljeni su nam bili i dobro nam znani specijaliteti, štrukli, razne gibanice i buhtle. U svojoj dobroj organizaciji, učiteljice su na sve mislile. Zna se da nakon jela čovjek ožedni pa su čak pripremile i ukusnu jabučnicu i tako počastile sve nazočne. Kako nam roditelji i učenici ne bi otišli kućama praznih ruku, dobili su prigodne poklone.

Bio je ovo tjedan predivnog druženja. Svim ovim događajima nazočila je naša v.d.ravnateljice, Milena Veseljak na čelu s kojom smo bili prava ekipa u osmišljavanju i provođenju svih ovih aktivnosti.

RECEPTI nasih baka.pdf (9.83 MB)